HyperLink
HyperLink

- Türkçe karakterli alan adı alabilir miyim?

DNS Çalışma Grubu'nun 19 Ekim 2006 tarihinde aldığı karar uyarınca, gerçek veya tüzel kişiler, Türkçe karakterler (ğ, ı, ü, ş, ö, ç) içeren alan adları kayıt ettirebilirler. Söz konusu uygulama 04 Aralık 2006 tarihinden itibaren başlamıştır.

- Türkçe karakterli alan adı başvurusu yapmak istiyorum, ne yapmalıyım?

İlgili alan adının latin alfabesindeki (ASCII) karşılığı ile kayıtlı bir alan adı yok ise, farklı bir prosedürün izlenmesi gerekmektedir. Diğer bir deyişle, Türkçe karakter içeren alan adları, “com.tr”, “org.tr” vb. belgeli tahsis edilen uzantılar için hak sahipliğini gösteren resmi belgelere istinaden; “web.tr”, “gen.tr” gibi belgesiz tahsis edilen alan adlarında ise “ilk gelen alır” yaklaşımı ile hareket edilerek, başvuru yapan kişi ya da kuruluşa tahsis edilir.

- 3D Secure ödeme sistemi nedir?

3D Secure, internet üzerinde gerçekleştirilen alışverişlerin güvenliğinin arttırılması amacı ile Visa ve Mastercard tarafından geliştirilmiş bir sistemdir. Sistemin Visa kredi kartları kullanımı için hazırlanan uygulamasına "Verified By Visa", Mastercard kredi kartları kullanımı için hazırlanan uygulamasına ise "SecureCode" isimleri verilmektedir. Bu sistemde kullanıcı, ödeme işlemi sırasında kart sahibi olan bankanın web sitesine yönlendirilerek, kredi kartına ait şifre ile onaylama işlemi gerçekleştirir. Bu sayede, kart numarası biliniyor olsa bile şifre bilgisi yalnızca kart sahibi tarafından bilindiği için elektronik güvenlik sağlanmış olmaktadır. 3D Secure sistemi ile ödeme yapmak için herhangi bir ek ücret ödenmesi gerekmemektedir.

- IDN altyapısı ve işleyişi hakkında bilgi istiyorum.

IDN' lerin düzgün çalışması için istemcilerin desteklemesi (istemcilerin bir IDN girildiğinde onun IDN olduğunu anlayıp ASCII haline çevirebilmesi) gerekir. IDN için şu anda popüler tarayıcıların çoğu destek sunmaktadır. Firefox ve IE7.0 tam destek sunarken, IE6.0 için bir yama yapılması gerekir. IDN standardı, var olan alan adı sistemini yenilemeye değil, genişletmeye yöneliktir. Alan adlarını birbirine dönüştürecek algoritmalar sunar. Standardın sunduğu algoritmalar Unicode karakterlerinden oluşan bir alan adını sadece ASCII karakterlerinden oluşan bir alan adına dönüştürebilir veya ASCII hali verilmiş bir IDN'i Unicode karakterlerden oluşan hale çevirebilir.

- Alan adı sunucusu nedir?

İnternet isimleri (örn. orneknet.net.tr) ile bilgisayarlar tarafından kullanılan IP adresleri (örn. 10.11.12.13) arasındaki dönüşümü gerçekleştiren bilgisayar sistemlerine verilen isimdir. Bir alan adı tescil ettirdiğinizde, alan adınız ile ilgili bilgileri bir alan adı sunucusu üzerinde tanımlamanız gerekmektedir. Konuyla ilgili teknik bilginiz olması halinde bu sunucuyu siz çalistırabilir ya da, hizmet aldığınız internet servis sağlayıcı (ISS) kuruluşun alan adı sunucusunu da kullanabilirsiniz.

- Alt alan adlarını dağıtabilir miyim?

".tr" Alan Adı Yönetimi tarafından size tahsis edilen alan adları altında alt alanları dilediğiniz gibi tanımlayarak kullanabilirsiniz, bu konuda herhangi bir kısıtlama yoktur. Örneğin orneknet.net.tr alan adını tescil ettirdikten sonra bizim.orneknet.net.tr ve sizin.orneknet.net.tr gibi iki farkli alt alan adı tanimlayabilir ve bu alt alan adlarını dilediğiniz gibi dağıtabilirsiniz.

- "com.tr" uzantılı alan adımızı "com" uzantılı alan adımıza yönlendirebilir miyiz?

".tr" Alan Adı Yönetimi böyle bir hizmet vermemektedir. Bu hizmeti sunucunuz üzerinden size hizmet vermekte olan servis sağlayıcınızdan alabilirsiniz.